Ve sborníku referátů z muzikologické konference konané 22.5. 2009 přináší jeho editorka Jarmila Doubravová devět zajímavých příspěvků nejen o dějinách chrudimské hudby ve 2. polovině 19. století , ale také chrudimském skladateli Jaroslavu Doubravovi a další informace o chrudimské hudební scéně. Jednotlivé příspěvky obsahují cenné seznamy použité a citované literatury a shrnutí v angličtině.
Jaroslav Doubrava patří, podle mého názoru, k nejvýznamnějším a nejoriginálnějším pokračovatelům Leoše Janáčka, co se týče charakteristických znaků hudební řeči i některých dalších aspektů, které společně vytvářejí obsah pojmu skladatelský styl. To, co mám na mysli, se v prokazatelně vyspělé a plně individualizované formě projevuje ve vrcholné (a bohužel též závěrečné) etapě Doubravova tvůrčího vývoje, což konkrétně znamená závěrečné zhruba patnáctileté období vymezené zhruba roky 1945-1960.
Česká a slovenská hudba a totalita a hudební Chrudim : sborník referátů z muzikologické konference konané 22.5. 2009 v Chrudimi. Chrudim: Město Chrudim, 2009. 94 s. Vydáno u příležitosti Chrudimského roku hudby. ISBN 978-80-254-6200-3.