Kniha o historii města Chodova, doplněná ilustracemi a fotografiemi, byla vydána u příležitosti 100. výročí povýšení Chodova na město. V knize je zachyceno nejen správní uspořádání Chodova od jeho vzniku, ale i rozvoj zemědělství a průmyslových odvětví, které jsou s Chodovem spjaty. Čtenář se může rovněž seznámit s historií kostela sv. Vavřince a dalšími místními památkami.
Území Chodova leželo při vstupu do pohraničního hvozdu, který pokrýval Krušnohoří, chránící tu západní hranici českého státu. Od nepaměti jím procházela zemská stezka, později nazývaná „královská cesta“, která spojovala Čechy s údolím Ohře a přes Kraslický průsmyk s oblastí Erfurtu. Směrem na západ Chodovem probíhala také důležitá spojnice s Chebem. Místo na tak hospodářsky i politicky významných komunikacích při vstupu do pohraničního území nutně muselo být spojeno s jistými strážními a celními funkcemi, jež byly obdobné i jiným lokalitám v příhraničních oblastech. Jsou jim někdy společná i místní jména, odvozená od staročeské mutace slov „choditi“, případně „chod“, která v tomto významu hovoří o strážní službě při hranici. Rovněž v případě našeho Chodova to znamená lokalitu obydlenou lidmi strážícími zemskou hranici.
VLASÁK, Vladimír. Dějiny Chodova. 1. vyd. Chodov: Městský úřad, 1994. 66 s. Vydáno u příležitosti 100. výročí povýšení Chodova na město.