Souhrnná publikace o moderní architektuře v Hradci Králové. Kniha popisuje počátky novodobého urbanismu Hradce Králové na přelomu 19. a 20. století, Kotěrovo muzeum, urbanismus v letech 1918 až 1938 i působení Josefa Gočára, architekturu a urbanismus v letech druhé světové války a krátce po ní, období socialistické výstavby do roku 1989 i nejnovější architektonické trendy v podstatě až do současnosti.
Další významný obrat v Gočárově architektuře přinesl rok 1925. Tehdy město vypsalo užší soutěž na komplex obecných, měšťanských a mateřských škol, ke které kromě Gočára přizvalo ještě Oldřicha Lisku a Václava a Jana Rejchlovi. Gočárův vítězný návrh představoval zcela nové pojetí školních budov, koncipovaných jako uzavřený, symetricky orientovaný soubor pojatý „v přímé souvislosti s novou regulací této části města“ a výškově navazující na „budovu státního gymnázia“. Řešení provozu školy, způsobu výuky i architektonické podoby, která v návrhu souboru škol uplatnil, bezpochyby ovlivnily zkušenosti nabyté během dvou zahraničních cest.
Dalším kvalitním obytným souborem, na jehož stavbu ovšem nebylo použito panelového konstrukčního systému T 06 B, nýbrž klasického cihelného zdiva, je část sídliště Malšovice jih, postaveného v letech 1965-1974 podle projektu Václava Rohlíčka a Františka Steinera. Jeho autoři věnovali značnou pozornost začlenění obytných domů do typicky zahradního prostředí této čtvrti, utvářené převážně rodinnými domy. Kolem Čajkovského ulice, kterou můžeme považovat za osu nejhodnotnější části sídliště, rozvinuli několik otevřených, dynamicky tvarovaných domovních bloků asociujících klasickou uliční síť. Parkově upravený prostor s dětskými hřišti mezi nimi, přístupný z ulice širokými průchody v parteru deskových domů, lehce zahustili výstavbou několika solitérních pětipodlažních bodových domů.
POTŮČEK, Jakub. Hradec Králové : architektura a urbanismus 1895-2009. Hradec Králové : Garamon; Muzeum východních Čech, 2009. 152 s. ISBN 978-80-86472-42-3.