Kapitoly z historie Šlapanic u Brna: Z hradů, posvátných míst a krčem

Autoři: Josef KOPECKÝ, Vladimír USTOHAL

Knihu doporučuje: Městská knihovna Šlapanice


Javascript is required to view this map.

O knize

Pověsti, příběhy a různé zkazky o slávě starých hradů, neuvěřitelných zázracích či pokladech. Koho by takové vyprávění nevábilo, zejména, když se jejich děj odehrává v důvěrně známém prostředí? Vždyť o tajemstvích tohoto druhu mnohý čtenář či posluchač dosud nečetl ani neslyšel! Děje s nádechem tajemna a pečetí otazníku, které se odehrávaly na hradech, v prostředí starých kostelů, v dávno rozpadlých krčmách, jsou tématem dalšího monotematického sešitu Vlastivědného kroužku ve Šlapanicích u Brna. Některé z nich jsou alespoň částečně v souladu s historickou pravdou, jiné jsou značně přikrášlené, avšak mohou mít reálný základ. Ty zbývající příběhy se kdysi udály jen ve fantazii dnes už neznámých vypravěčů, přesto se však dodnes tradují jako neuvěřitelná skutečnost.

Ukázka z knihy

Terezie Velanová, za svobodna Weithoferová, narozená v roce 1829 ve Šlapanicích, bytem Brněnská 254, která se dožila 87 let, vyprávěla o svých bratrech toto: Jeden měl zájezdní hostinec Maxlůvku, druhý zájezdní hostinec Rohlenku, oba při císařské neboli olomoucké silnici, a třetí byl advokátem v Brně. Tehdy jezdilo mnoho formanů se zbožím zdaleka a mnozí trávili na cestách až osm dní. Byli proto odkázáni na nocleh v zájezdních hostincích, mezi nimi i na Maxlůvce. Kolem poloviny 19. století se tam odehrávala loupežná přepadení. Pamětnice Terezie Velanová vzpomínala, jak jeden z bývalých hostinských za přispění špatných lidí z řad formanů nocležníka okradl a zboží ukryl do tajné chodby. Během noci tito lidé stačili kradené zboží přenést chodbou, která měla východ ve Šlapanicích na dvoře usedlosti č. p. 107 na náměstí, tedy v místě, kde pak byla v roce 1873 postavena národní škola. Byl-li nocležník utracen, byl zavlečen do chodby do malého výklenku. Ještě koncem 19. století se do chodby prý nedalo vkročit pro velký zápach.


KOPECKÝ, Josef; USTOHAL, Vladimír. Kapitoly z historie Šlapanic u Brna : z hradů, posvátných míst a krčem : monotematické sešity Vlastivědného kroužku, 2. sešit. Šlapanice : Vlastivědný kroužek ve Šlapanicích u Brna, 2000. 32 s.