Monografie Karla Valtera, významného českého malíře, grafika, pedagoga, který působil v Táboře od 40. let 20.st. Příprava této první obsáhlé Valtrovy monografie byla započata ještě za jeho života. Základní text z pera Evy Petrové etapizuje Valtrovo celoživotní dílo a spojuje ho s českým a světovým kontextem výtvarného umění. Integrální součástí publikace je detailní biografie doplněná rozsáhlým dokumentačním materiálem.
Karel Valter zůstal trvale v Táboře. Měl před sebou léta práce, kdy si ujasňoval pojetí krajiny. Soustřeďoval se na ni jako na prostředí svého života. Nemohl hned dospět k něčemu definitivnímu, jak si přál Raban. Vnímal krajinu jako celek, sledoval, co se v ní utváří. Viděl ji jako prostředí práce, která ji proměňuje podle ročních období, proto ji oživil lidmi a zemědělskými stroji, traktory, samovazy. Příliš ji objektivizoval, jeho poznání bylo věrné viděnému. Zatěžkal barvu. Vskutku se pral s olejem, olejomalba byla pouze prostředkem zobrazení.
PETROVÁ, Eva. Karel Valter : 1909-2006. [Praha] : František Lambert, Jiří Švestka, Makum, 2007. 348 s. ISBN 978-80-904184-0-0.