Ambicí publikace, sepsané kolektivem erudovaných odborníků pod vedením editora Dalibora Prixe, je přiblížit široké veřejnosti složitý historický proces vzniku kostela sv. Benedikta v Krnově-Kostelci se všemi jeho jednoznačně prokazatelnými i neujasněnými nejstaršími fázemi vývoje na základě dostupných informací získaných z provedených stavebně historických, archeologických a restaurátorských průzkumů, které probíhaly pod dohledem ostravského památkového ústavu. Kniha nejenže poodhaluje nejasný počátek vzniku stavby, ale především prezentuje unikátní soubor restaurovaných nástěnných maleb, který nemá v tak velkém rozsahu a stupni dochování v českém Slezsku obdoby.
Na jižní stěně čtvercového presbytáře kostela sv. Benedikta jsou do pěti horizontálních pásů vkomponované Skutky milosrdenství a personifikované Smrtelné hříchy, které představují dobovou moralitu. V příspěvku, který jsme s Daliborem Prixem malbám věnovali krátce po odkrytí, jsem určila ikonografii, popsala výjevy a porovnala je se staršími malbami stejného tématu ve farním kostele sv. Jakuba v Levoči, kde jsou namalované oba cykly – Skutky milosrdenství i Smrtelné hříchy – i s malbami stejného tématu ve farním kostele sv. Ladislava, kde jsou jen do dvou pruhů vkomponované milosrdné skutky. Nástěnné malby jsou dílem dvou odlišných malířů, vycházejí i z jiných textů, ale obě lze datovat do konce 14. století.
Kostel sv. Benedikta v Krnově-Kostelci. 1. vyd. Ostrava : Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště, 2009. 335 s. ISBN: 978-80-85034-45-5.