V souvislosti s odstraňováním povodňových škod v roce 1997, zejména zabezpečením statiky narušených objektů, došlo v bývalém královském městě Litovli k archeologickým výzkumům a stavebně historickým průzkumům nejvýznamnějších stojících sakrálních památek, a to kostela sv. Filipa a Jakuba na tzv. Starém městě a farního kostela sv. Marka s kaplí sv. Jiří v historickém jádru města. Výzkumy přinesly zcela nové poznatky o počátcích a podobě těchto církevních staveb a zařadily Litovel k jedněm z nejlépe poznaných menších královských měst na území České republiky. Přispívá k tomu i unikátnost dochování středověkých artefaktů vyrobených z organických materiálů. Tyto archeologické prameny tak výrazně pomáhají doplnit představu o každodenním životě středověkého měšťana.
Vhodnou příležitostí pro získání nových archeologických poznatků z prostoru Starého města a Novosadů se stala závěrečná etapa výstavby kanalizace v Litovli, která proběhla v první polovině roku 2004. Archeologický výzkum se plánovitě zaměřil na ověření existence předpokládaného předlokačního osídlení a jeho případnou bližší lokalizaci. Nejdůležitějším zjištěním bylo objevení předlokačního sídliště s centrální a trhovou funkcí, z písemných pramenů známé jako „antiqua civitas“, ležící na písečné akumulační poloze bývalého meandru řeky Moravy...
ŠLÉZAR, Pavel. Kostely a sakrální stavby v Litovli. 1. vyd. Olomouc : Archeologické centrum, 2008. 75 s. (Archeologické památky střední Moravy; sv. 17). ISBN 978-80-86989-12-9.