Královny a jejich věnná města

Autor: Dagmar KRSKOVÁ

Knihu doporučuje: Městská knihovna Slavoj


Javascript is required to view this map.

O knize

Během trvání Českého království vzniklo v naší zemi množství měst a městeček, pouze deset z nich se však může pochlubit skutečností, že jim byl v průběhu několika staletí udělen titul královského věnného města. Jednalo se o Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Poličku, Teplice, Trutnov a Vysoké Mýto. Kniha pojednává o životech českých královen, kterým náležela tato věnná města i o městech samotných.

Ukázka z knihy

Není však divu, že se kolem ustavení Dvora jako věnného města objevila řada dohadů. Ostatně například ani Jeho Veličenstvo císař a král Karel VI. Neměl zcela jasno o tom, kdy a za jakých podmínek přešla některá královská města pod správu českých královen. Proto se již v roce 1713 obrátil na příslušná města s požadavkem, aby mu v tomto směru poskytla všechny dostupné informace. … Z historických pramenů vyplývá, že král Václav IV. zapsal trutnovský manský kraj spolu se Dvorem Králové a Trutnovem své druhé manželce Žofii Bavorské již v roce 1399. Dle názorů historiků však v té době královna svá věnná města přejímala do správy až po svém ovdovění. Neovdovělé královny mohly mít věnná města ve své správě až počínaje rokem 1400. král jim je  připisoval obvykle při jejich korunovaci. To ovšem znamená, že fakticky by se tak Dvůr stal Žofiiným věnným městem až po její korunovaci 15. března roku 1400.


KRSKOVÁ, Dagmar. Královny a jejich věnná města. 1. vyd. Dvůr Králové nad Labem : Město Dvůr Králové nad Labem, 2001. 215 s. ISBN 80-238-9186-3.