Souhrnná dvojjazyčná monografie představuje krnovské varhanářství jako fenomén, jež má v tomto oboru jen těžko srovnání s jinými regiony, jelikož jsou dochovány údaje, které dokládají varhanářské aktivity v regionu už z období r. 1600-1665. Publikace mapuje historii a vývoj varhanářství na Krnovsku, představuje umělecký závod Rieger-Kloss Varhany, s.r.o., systém výuky varhanářství v Krnově na přelomu 20. a 21. století, osobnosti tohoto řemeslného umění a jiné zajímavosti týkající se oboru.
Barokní varhany v hřbitovní kapli jsou nejstarším a nejpamátnějším nástrojem města Krnova. Zhotovil je dle vnitřního záznamu roku 1737 Václav Thiel, jeden z významných pozdějších členů opavské varhanářské rodiny Ryšáků, jejíž původ najdeme v letech 1667-1670 v Krnově. Nástroj byl původně postaven pro poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné v Krnově - Cvilíně, nejprve snad jako bezpedálový positiv, a to již v roce 1724. Pozdější přístavba 2 rejstříků pedálu, patrná na varhanní skříni půdorysu 154 x 180 cm, si vynutila přemístění manuálové klávesnice na epištolní stranu skříně (odpovídá pravé straně původního oltáře), přičemž byla ponechána původní boční rejstříková táhla, která jsou nyní nad úrovní hlavy sedícího varhaníka, přímo na jednotlivých zásuvkách mechanické vzdušnice manuálu.
PLÁNSKÝ, Bohumil. Krnov : město královského nástroje = Jägerndorf : die Stadt des königlichen Instrumentes. 1 vyd. Krnov : Město Krnov, 2007. 255 s. ISBN 978-80-254-0429-4.