Kniha popisuje období vrcholícího středověku, doznívajících křížových výprav a velkých církevních myslitelů – dobu, ve které se zrodilo královské město Kolín. Dozvíme se, jak a kdy bylo město založeno, jak v té době vypadalo město i okolí, jak fungovala městská a církevní správa, jak žili obyvatelé města Kolína.
Zábavy měšťanů a příchozích venkovanů se úzce vázaly na církevní rok, který se členil na dny pracovní a sváteční, kdy bylo zapovězeno pracovat. Věřící se měl tehdy především věnovat modlitbě, ale současně se zvláště v této době rozmáhaly různé slavnosti. Jak se měnila mentalita měšťanů, tak začal také narůstat význam času světského a práci začal doplňovat i odpočinek, hra a zábava v krčmách, hostincích, mázhauzech právovarečných domů, lázních i nevěstincích. Obecně jsou během slavností doloženy tance. Tancovalo se na náměstích, v radničních síních nebo krčmách. Provozovány byly i zvláštní cechové tance. Již ve 13. století byla trestána hra v kostky, kuželky a koule. V následujícím století byly také velmi oblíbeny vrhcáby a mezi měšťany se šířily karty a šachy.
JOUZA, Ladislav; PEJŠA, Jaroslav. Moje město Kolín : historie : zrození královského města. Kolín : Regionální muzeum, 2008. 64 s. 80-86403-14-4.