K ochraně území, kterým procházela důležitá zemská cesta, založil kolem poliny 13. století Hron z rodu Načeraticů na skalnatém ostrohu hrad a pod ním město. Z téhož důvodu byl na protějším návrší ve třicátých letech 20. století vybudován jeden z největších objektů pohraničního opevnění. Strategicky významná poloha vstupu do země dala Náchodu název a po celou dobu existence, která trvá již 750 let, určovala jeho osudu. Kniha je prvním uceleným zpracováním historie města, které je nejvýznamnějším centrem česko-kladského pomezí a v němž může čtenář najít a prožít svoji prima sezónu.
Posledním děkanem pod obojí byl v Náchodě kněz Krištof, který sem přišel roku 1622 z Nového Města nad Metují a řídil duchovní správu kostelů na celém panství. Na jaře 1624 odešel do ciziny i on a v celé rozsáhlé kolatuře, kde byly čtyři farní kostely a sedm kostelů filiálních, nezůstal ani jediný kněz. V této situaci Marie Magdalena Trčková požádala katolického faráře v Levně a Dušníkách, Petra Šimona Hankeho, aby se ujal prozatímní církevní správy na panství…
(Rekatolizace a selské povstání 1628)
BAŠTECKÁ, Lydie et al. Náchod : [historie, kultura, lidé]. 1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2004. 326 s. ISBN: 80-7106-674-5.