Osudy chebských Židů: Od 2. poloviny 19. století do současnosti

Autor: Jitka CHMELÍKOVÁ

Knihu doporučuje: Městská knihovna v Chebu


Javascript is required to view this map.

O knize

Kniha o osudech chebských Židů od poloviny 13. století až do současnosti. Kniha líčí běžný život chebské židovské obce: postavení Židů vůči ostatním obyvatelům, praktikování judaismu, vyučování náboženství, židovské spolky. V publikaci jsou též vylíčeny osudy Židů ve 20. století, v období 1. republiky, Protektorátu, poválečné události i současná situace Židů v Chebu.

Ukázka z knihy

Za zakladatele Židovské náboženské obce v Chebu jsou považováni Naphtali Zuckermann a Heinrich Bloch. V Schulgasse č. 45, od roku 1854 domě prvně jmenovaného, se vytvořilo středisko židovského náboženského a společenského života v Chebu. Pohostinnost patřila i cizím Židům, kteří zavítali do města. Jedna z místností byla zařízena jako školní učebna a probíhalo zde vyučování náboženství. V 60. letech 19. století se v domě konaly bohoslužby v přestavěné podkrovní místnosti. Součástí bohoslužeb byl také sborový zpěv, tudíž se jednalo o reformovaný způsob židovského náboženství. Sbor i vyučování měl na starost učitel a kantor, jehož jméno neznáme a který údajně v roce 1867 opustil město.

(s. 31)

CHMELÍKOVÁ, Jitka. Osudy chebských Židů : od 2. poloviny 19. století do současnosti. 1. vyd. Cheb : Chebské muzeum, 2000. 148 s. ISBN 80-85018-23-3.