Výpravná obrazová publikace přibližuje historickou, uměleckou i poetickou tvář tohoto královského města. Současné fotografie jsou doplněny historickými snímky města z počátku 20. století, jež evokují jeho zmizelou tvář. Celý text knihy je souběžně přeložen do anglického a německého jazyka.
Na přelomu 18. a 19. století dostal současnou podobu také děkanský kostel sv. Bartoloměje včetně typické siluety věže s bytem hlásného. Na jeho místě stála v době založení města drobnější stavba kostelíka Panny Marie, pro blízkost hradeb nazývaná "Ve Zdech", z níž jsou dodnes dochovány zřetelně patrné pozůstatky v presbytáři kostela. Hlavní městskou svatyní se však tento kostel stal až v polovině 15. století, kdy duchovní správa města byla v rukách utrakvistů, kteří přenesli sídlo farnosti, povýšené záhy da děkanství, od kostela sv. Víta na předměstí do vnitřního města a zasvěcení Panně Marii proměnili na sv. Bartoloměje. O sto let později dostal kostel netypickou sgrafitovou výzdobu, která korespondovala se vzhledem renesančních měšťanských domů.
MARTÍNEK, Zdeněk. Pelhřimov - město poutníkovo. 1. vyd. Pelhřimov : Kulturní zařízení města Pelhřimova, 2005. 109 s. ISBN 80-239-5278-1.