První souborné vydání královédvorských pověstí, které nahodile vycházely v regionálních časopisech, vlastivědných sbornících a výborech. V publikaci je zahrnuto celkem 53 pověstí, ve Dvoře Králové se odehrává 9 z nich, ostatních 44 pověstí se vztahuje k místům v jeho okolí. Pro lepší přehlednost jsou pověsti rozděleny do sedmi různých tematických skupin. Kniha obsahuje 16 ilustrací, které byly vybrány z vítězných prací dětské výtvarné soutěže, kterou v první polovině roku 2004 pořádala Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem.
O kalhotách Františka Antonína Šporka
Hrabě František Antonín Špork byl bohatý český šlechtic, patřil k nejbohatším v zemi. Holdoval hlavně umění a lovu. Jednou pronásledoval vysokou a dostal se do lesů, které již nepatřily k jeho panství. Za jelena skoleného v cizím revíru mu soud uložil pokutu pět tisíc dukátů. Pro Šporka to nebyla závratná suma, přesto si na památku smolného lovu nechal z jelení kůže ušít kalhoty. Nejdražší jaké kdy měl. Proto si je po čase oblékl na významnou slavnost císaře Karla VI., kde reprezentoval české země. Veškeré pozvané panstvo se shromáždilo ve své největší nádheře. A Špork přišel v jelenicích. Vrchní hofmistr mu spílal: „Dnes všichni přišli jen v tom nejdražším a ty přicházíš v kalhotách z jelenice jako nějaký sedlák.“ Na to Špork pohotově odsekl: „Však tyto kalhoty jsou moje nejdražší, zaplatil jsem za ně pět tisíc dukátů do císařského měšce.“ Jak slavnost dopadla, nikdo neví, ovšem jedno je jisté – hrabě Špork býval ozdobou jakéhokoliv shromáždění, ať plesu, hostiny či lovu.
Pověsti královédvorska. 1. vyd. Dvůr Králové nad Labem : Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem, 2004. 162 s. ISBN 80-239-3031-1.