Slavné ženy v Teplicích: Křižovatky moci a krásy

Autor: Sylvia OSTROVSKÁ

Knihu doporučuje: Regionální knihovna Teplice


Javascript is required to view this map.

O knize

Kniha vypráví v několika kapitolách o životě v Teplicích v průběhu staletí. Spolu s autorkou sledujeme vývoj a proměny tohoto lázeňského města, které bývalo mezinárodní křižovatkou kulturního a politického dění ve střední Evropě. Teplice byly nazývány „salónem Evropy“, pobývali zde státníci a aristokraté z rodu Habsburků, Wettinů, Hohenzollernů, Romanovců, Bourbonů, Koburgů, ale i Goethův Karel August Sasko-Výmarský s manželkou Louisou, která se nebála ani Napoleona. V knize se také setkáváme se známými osobnostmi osmnáctého století, G. Casanovou a knížetem K. J. de Ligne. Zámeckou zahradou se svého času procházeli básníci, vědci, filosofové a umělci J. W. Goethe, L. van Beethoven, J. G. Fichte, A. Schopenhauer a bratři Humboldtové, Richard Wagner a jiní se svými ženami, přítelkyněmi a láskami.

Ukázka z knihy

Životní osudy majitelů Teplic a příběhy lázeňských hostí se i nadále proplétaly, generace se střídaly. Stará kněžna Marie Josefa zemřela. V květnu 1802 se Karel Clary rozhodl ke sňatku se sestřenkou Louisou a v Praze se vyznal té, jež podle Alexandriny Du Monteové nebyla krásná ani hezká, ale byla půvabná mezi nejkrásnějšími a nejhezčími. Byla dcerou nejvyššího purkrabího Jana Rudolfa Chotka, vyrostla v prostředí oněch Veltrus, jejichž věčná ořechová vůně listí, nádherné buky, duby a lípy, květiny a pavilony jednou okouzlí Jaroslava Vrchlického. Byla ženichovi blízká, stýkali se od dětství a měli společný vztah k literatuře a výtvarnému umění, oba dobře kreslili a malovali.

(s. 92-93)

OSTROVSKÁ, Sylvia. Slavné ženy v Teplicích : křižovatky moci a krásy. Teplice : Regionální muzeum, 1994. 164 s. ISBN 80-85321-13-0.