Autorská dvojice historiků Květoslava Kocourková a Karel Vilím představují velmi dramatickou historii tohoto severočeského města, jež se ve 20. století proměnilo z vyhledávaného lázeňského letoviska v průmyslové město. Málokteré z českých měst bylo tak nenávratně zničeno necitlivými urbanistickými zásahy jako právě Teplice. Poutavý popis bohaté historie tohoto sídla doprovází téměř sto čtyřicet unikátních archivních fotografií.
Po husitských válkách již drželi panství světští držitelé, kteří začali klášterní budovy přestavovat na světské hradní sídlo. Používali přitom materiál z pobořeného kláštera. Po smrti Jakoubka z Vřesovic převedl král Jiří z Poděbrad panství na svou manželku Johanku z Rožmitálu, která se ujala vlády a v listině z 1. října 1467 prohlásila, že měšťané patří „k tomuto našemu klášteru a zámku“, a tak se město stalo jejím soukromým majetkem, nikoli věnným městem, jež by po její smrti připadlo zase koruně. Správcem Johančina teplického dominia byl Jan Ilburk z Vřesovic, vnuk Jakoubka z Vřesovic, a zůstal jím i po smrti královny v roce 1475, kdy město zdědil její syn kníže Hynek Minsterberský.
KOCOURKOVÁ, Květoslava; VILÍM, Karel. Teplice. Praha; Litomyšl: Paseka, 2009. 72 s. (Zmizelé Čechy). ISBN 978-80-7185-966-6.