Symbolicky na konci 20. století vychází 1. díl pětidílné publikace o Těšínsku, která zachycuje podobu tohoto regionu zformovanou minulými věky. Jde o knihu, která má za úkol uchovat v paměti lidí bohatství folklóru a um předchozích generací. První díl je věnován především zaměstnání obyvatel - řemeslům, zemědělství a salašnictví, tomu jak tu uměli zpracovat dřevo, hrnčířskou hlínu, železo i textilní rostliny, aby jim sloužily.
Zemský povrch
Zemský povrch Těšínska je v jednotlivých jeho částech velmi odlišný. Území tvoří někde vysoké hory a kopce, jinde jen pahorky nebo i zcela mírně zvlněný terén či obecně plochý reliéf. Hornatosti ubývá od jihovýchodu k severozápadu. V nejjižnější části Těšínska jsou hory nejvyšší, z nich 12 má vrchol výše než 1000 metrů n. m. Nejvyšší z nich – Lysá hora 1324 – je nejvyšší horou Těšínska v sledovaném vymezení; její vrchol je právě na hranicích těšínského území.
Těšínsko. 1 díl, Přírodní prostředí. Dějiny. Obyvatelstvo. Nářečí. Zaměstnání. 1. vyd. Šenov u Ostravy : Tilia, 1997. 360 s. ISBN 80-86101-00-2.