Do pátého svazku monografie Těšínsko bylo zařazeno vše, co ještě bylo třeba ujasnit. To platí především o podílu polské menšiny na formování charakteru těšínské kultury a o aktivitách této minority (stať K. D. Kadłubce) a též o problematice evangelické církve na tomto území (stať A. Sulitky). Nakonec - jak jinak - přišly na řadu závěry a nebylo to pro šéfredaktora celé monografie nijak snadné. Při jejich formulování se vyjevily nové otázky, a proto ještě jedna kapitola navíc. Kapitola o třech regionech - goralském, těšínském či valašském a lašském, o pojmech Lach, Valach a Goral na Těšínsku a v celých Karpatech. Nemyslíme si, že jsme zaznamenali všechno a nemůžeme vyloučit ani nějaký omyl. Poctivě jsme se snažili shromáždit a osvětlit vše, co se ve 20. století vědělo o tomto kraji. O kraji milých a statečných lidí, kteří se stále ještě hlásí k jeho tradicím.
Specifičnost lidové kultury na Těšínsku
(…) Při osídlování Těšínska se uplatnilo více forem osídlení. Dá se říci, že odpovídaly rázu krajiny, ale neplatí to univerzálně. Rozhodující byla – zejména v prvních fázích osídlování – zaužívaná praxe kolonizátorů, měnící se s novou vlnou osídlování kraje a postupující od relativně úrodné nížiny na počátku až po svahy hor v časech nedávných.
Těšínsko. 5. díl, Těšínská lidová kultura a polská národnostní menšina. K otázce motivace národnostního hnutí (se zřetelem k náboženským poměrům evangelíků na Těšínsku v meziválečném období). Lidová kultura na Těšínsku – závěry. Názvy Lach, Valach, Gorol a název regionu. 1. vyd. Šenov : Muzeum Těšínska: Valašské muzeum v přírodě, 2003. 196 s. Polské, anglické a německé resumé. Obsahuje frontispis a fotografie. Bibliografie na s. 124-132. Obsahuje rejstřík. ISBN80-86101-01-0.