Historická a vlastivědná publikace Frenštátský okres je reprintem vydání Vlastivědy moravské z roku 1908. I když byla kniha původně vydaná před sto lety, stále patří k tomu nejpřesnějšímu a nejobsáhlejšímu, co bylo o mnoha oborech včetně historie, památek nebo národopisu o městě a jeho nejbližším okolí napsáno. Z tématických oborů publikace: Frenštát pod Radhoštěm - historie - místopis - tradice - obyvatelstvo - vlastivěda - obce - lidová kultura - příroda - zeměpis - osady - osídlení - živnosti - cechy - zdravotnictví - fary - náboženství - školství - spolky - památky - rodáci - obce - Bordovice - Čeladná - Kozlovice - Kunčice Velké - Kunčice pod Ondřejníkem - Lichnov - Měrkovice - Tichá - Trojanovice – Vlčovice.
Po přestálých svízelích husitských válek předstoupili před Čapka v roce 1445 fojt, purkmistr a konšelé městečka Frenštátu, snažně ho prosíce, aby bývalé svobody a práva obnovil. Ježto však v těchto válkách minulých „listy a práva“ ztratili, představili Janu Čapkovi ze Sán stařičkého svědka a pamětníka dřívějších dob Jana Jiříka, měšťana těšínského, jenž za svých mladých let ve Frenštátě bydlel a těch práv a svobod vědom byl. Tento svědek pod přísahou vyznal takto: „Měšťané frenštátští v těch všech právech sedí jako v Jičíně nebo v Příboře. Potok Bystrý činí celým tokem svým hranice mezi městem, horami panskými a Tichou. Osady Lichnov, Kopřivnice, Drnholec a půl Závěšic příslušejí se vším právem do Frenštátu. Polovice Bystrého, všecka Lubina a všecek Lomný jsou volny lidem městským, aby v nich ryby lovili. Zašlé osady Nový Lichnov, Gruntov a Butnařov se vším užitkem jsou Frenštátu „na pomoc přidány“. Měšťané nemají pánům svým žádných robot činiti, ani listův z práva kam nositi, aniž jim v odúmorky (odúmrtí) má býti sáhnuto…
FELIX, Jiří. Frenštátský okres = Vlastivěda moravská. II. : Místopis Moravy. díl III. : Jičínský kraj. : Frenštátský okres. 1. vyd. Brno : Garn, 2008. 220 s. Reprint vydání z roku 1908. ISBN 978-80-86347-99-8.