Historie hornictví na Sokolovsku, Chebsku a Karlovarsku. V této publikaci jsou zpracovávána pouze důlní díla, s jejichž těžbou bylo započato před rokem 1945, výjimečně i později, ale měla návaznost na předchozí dolovou činnost. Kniha popisuje vznik důlních děl, která jsou rozdělena podle měst a městeček, v jejichž okolí se nacházejí. Je doplněna o dobové fotografie nejen důlních děl, ale i jejich okolí.
Třídění uhlí probíhalo zprvu ručním způsobem, kdy většinou ženy prohazovaly uhlí přes síta a za dvanáctihodinovou směnu si vydělaly 80 krejcarů, zatímco havíři 1 zlatý a 20 krejcarů. Později byly využity mechanické systémy třídění poháněné parou. V této knize jsou zmínky o sítech typu Klönne, což byly tzv. klokotavé třídiče poháněné excentrem, takže uhlí se na sítech pohybovalo v cykloidách. To mělo za následek sice menší výkon než u rychloběžných sít, ale obrovskou ostrost třídění – zde bylo sázeno ne na kvantitu, ale na kvalitu.
JISKRA, Jaroslav. Z historie uhelného hornictví na Sokolovsku, Chebsku a Karlovarsku. 1. vyd. Sokolov : Repropag, 1993. 325 s.