Tato publikace byla vydána při příležitosti 650 let, které uplynuly od udělení městských práv městu Valašské Klobouky. Po dílku z pera Antonína Ugwitze Místopis a dějiny města Val. Klobouk z roku 1878 je to teprve druhá samostatná monografie, která se zabývá dějinami města. Knížka má sice představit moderní pohled na dějiny Valašských Klobouk, ovšem je určena nejen Klobučanům, ale i turistům a návštěvníkům města, její účel je osvětový a popularizační. Proto nemůže plně nahrazovat komplexní monografické zpracování dějin Valašských Klobouk, je jen jeho předzvěstí.
Klobúky už sú tu!
Počátky Klobouk jsou ukryty ve zvěřiplných lesích brumovského panství. Tamní páni si prý oblíbili studánku, k níž schváceni štvanicemi usedali či dokonce uléhali k odpočinku a jejíž vodou se občerstvovali a oplachovali. A aby studánku s tou znamenitou vodou snáze našli, označili si ji holí, na niž zavěsili klobouk. Osada, která v těch místech záhy vznikla, dostala od tohoto klobouku své jméno, říká pověst, na místě studánky je dnes kašna. Jiná varianta rozuměji uvádí, že polohu studánky signalizoval klobouk pověšený na vysokém stromě. Byli i tací, kteří tvrdili, že to byl nejvyšší strom široko daleko. Kdo by také v hlubokých lesích už z dálky a znavený viděl hůl? A také se vypráví, že všichni chlapi z té nové obce pak podle toho klobouku nosili klobouky, což v sousedních obcích nebylo zvykem. Když se pak zdejší ubírali na brumovský hrad k jednání, úředníci už je vyhlíželi. A jakmile se ve svahu objevily klobouky, volali radostně: „Klobúky už sú tu!“
ODEHNAL, Petr. Z příběhů města Valašské Klobouky. 1. vyd. Valašské Klobouky : Město Valašské Klobouky, 2005. 94 s. ISBN 80-239-5802-X.