Žánr | Detektivky |
---|---|
Doporučil(a) | Lucie CERMANOVÁ |
Její příběh jsem hltala stejně jako televizní zpracování, které bylo důvodem pro vyhledání této knihy… Obyčejná dívka donucená sebevraždou svého společníka a učitele Bernieho Prideho přebírá vedení detektivní kanceláře, ačkoliv je ostatními předem odsuzována k nezdaru, protože je přece jenom pouze žena a navíc tak mladá. Vyřešení sebevraždy syna Marka, kterou ji pověří vědecký nadutec Rolland Callender, je pro ni velmi komplikované nejen proto, že je případ jejím prvním samostatným, ale naznačuje mnoho podivností, které se kolem Marka děly. V knize se setkáváme i s inspektorem Dalglieshem, který se kdysi zachoval vůči Berniemu trochu bezohledně, aniž by si to sám uvědomoval. Kniha má správnou gradaci napětí a navíc barvitě líčí prožitky Cordelie vydané napospas kruté skutečnosti, ve které se musí jako soukromý detektiv - žena probít. Hrdinka působí opravdově a lidštěji, než tomu je třeba u rezervovaného inspektora Dalglishe, který je známějším vyšetřovatelem této autorky. Nechybí tradičně výborné zpracování charakterů postav.
Cordelia neměla sebemenší předtuchu tragédie, když otvírala vchod do domu, trvale zajištěný jen zástrčkou pro pohodlí nenápadných, diskrétních nájemníků i jejich neméně diskrétních návštěvníků. Nový bronzový štítek nalevo ode dveří se jasně leskl v slunci v rušivém kontrastu s jejich vyrudlým, špínou zaneseným nátěrem. Cordelia přejela štítek uznalým pohledem.
PRYDOVA DETEKTIVNÍ KANCELÁŘ
Bernard G. Pryde & Cordelia Grayová
Cordelii stálo pár týdnů trpělivého taktního přemlouvání, než Bernieho přesvědčila, že se nehodí připojovat k jeho jménu „bývalý příslušník kriminálního odd. Metropolitní policie“ a před její jméno „slečna“. Jiné problémy s firemním štítkem nenastaly, neboť Cordelia neměla ani kvalifikaci, ani zkušenost vztahující se k oboru, a jediný kapitál, který vkládala do podniku, představovalo její útlé, leč sporé dvaadvacetileté tělo, její značná inteligence, která v bernem, jak se jí zdálo, vzbouzela občas spíš rozpaky než obdiv, a zpola nedůtklivá, zpola soucitná příchylnost k Berniemu samotnému. Cordelia velmi brzy zjistila, že se k němu život sice nijak dramaticky, ale rozhodně obrátil zády. Svědčilo o tom všelicos. Berniemu se nikdy nepodařilo obsadit v autobuse záviděníhodné místo vepředu; ve vlaku se nikdy nemohl pokochat pohledem z okna, okamžitě mu jej zastínil jiný vlak; chléb mu zákonitě padal na namazanou stranu; minimorris jezdil celkem spolehlivě, když jej řídila ona, Berniemu selhával na nejrušnějších, nejnepříhodnějších křižovatkách. Někdy ji napadlo, zda tím, že v návalu deprese či zvráceného mazochismu přijala jeho nabídku spolumajitelství, nepřivolala na sebe i jeho smůlu. Buď jak buď, nikdy v sobě nenašla dost síly, aby na tom něco změnila.
(Povolání pro ženu nevhodné, s. 417-620)