Pak s chutí čtěte, a pak svého rádce hned zaměstnejte!
Protože nevíme co. Tak prosté to ve skutečnosti je! Knižní produkce neustále narůstá. Dobrých knih je v ní spousta. Ale nás často pouze zavaluje.
Nemáme KDY procházet se po malých knihkupectvích, pročítat recenze, navštěvovat literární kluby.
Nevíme JAK najít "tu pravou". Nazdařbůh se probírat rozsáhlými katalogy knihoven? Obtěžovat neustále přátele, kteří jsou na tom stejně? Pak už lehce zapomeneme, PROČ jsme hledali, a bavíme se jinak. Postupně si přestáváme uvědomovat, CO všechno jsme tak ztratili, nebo jsme nikdy ani neměli šanci v sobě, v druhých, ve světě najít.
Dříve tu byl "sečtělý knihovník". Podíval se, sáhl, měl. Jak přibylo lidí, kteří mohou číst, a především lidí, kteří mohou psát, nemůže už žádný znát dokonale ani všechny své knihy, ani všechny své čtenáře. Nemluvě o tom, že spousta z nás nemá čas spřátelit se se svým "živým" knihovníkem.
Internet se snaží poskytnout alternativy. Mají podobu portálů, databází, komunitních serverů, literárních doupat apod. Cest je mnoho a my tak stojíme uprostřed rozsáhlého literárního labyrintu.
A přesto nečteme. Protože nevíme co.
Kdybychom věděli, čteme. Pro každého čtenáře už někdo knihu napsal.
Jen najít "tu pravou".
Přece Váš osobní rádce! Čtěte dále a hlavně ho hned zaměstnejte. Jistě si ho brzy oblíbíte.
Dostává se k Vám díky projektu studentek KISK FF MU Brno, kde se - ve spolupráci s Ústřední knihovnou FF MU - stává stále sečtělejším a sympatičtějším. Je financován z grantu Ministerstva kultury pro Veřejné informační služby knihoven (VISK 3).
Vždyť často sami nevíte, co hledáte. Mnohdy dokonce třeba ani netušíte, že hledáte - že Vám "cosi" chybí.
Tak jak to ví on ... ? Je prostě sympatický!
ČTE_SY_RÁD poradí každému: přesvědčenému nečtenáři, který ve skutečnosti jen ještě neví co číst; bloudícímu čtenáři, který už neví "co by"; ; sympatickému knihovníkovi, který si předsevzal být ještě sympatičtější - být svým čtenářům dobrým průvodcem.
ČTE_SY_RÁD je online dostupná elektronické databáze na doporučování čtivých knih.
Chce, aby byl Váš výběr co nejautentičtější, jako byste knihu drželi v ruce. Součástí záznamu každé knihy proto je: náhled obálky, anotace či krátký úryvek z textu.
Zkracuje Vaši cestu ke knize! Můžete si ji rovnou zakoupit v elektronickém knihkupectví nebo vyhledat v online katalogu nejbližší knihovny.
Sleduje pro Vás svět knih a informuje Vás o aktuálním dění, chystaných akcích a knižních novinkách.
Doufá, že se s ostatními podělíte o knihy, které jsou "ty Vaše", a poradíte ostatním, které literární poklady si určitě nesmějí nechat ujít.
Náhodně Vám nabízí tituly ze své databáze. Třeba právě takto najdete tu pravou. Nebo si alespoň odzkoušíte, co všechno Vám rádce o knihách může prozradit.
Zveřejňuje Vaše komentáře ke knihám, čtenářství a současné knižní produkci. Těší se také na Vaše čtenářské dojmy, zážitky a pocity.
Odkazuje na řadu dalších projektů podobného zaměření.
Garant projektu: PhDr. Petr Škyřík
Redakce ve složení: Bc. Eva Güntherová, Bc. Lenka Havlová, Bc. et Bc. Veronika Kordasová, Bc. Kateřina Petýrková, Bc. Simona Rybníčková, Bc. Stanislava Venturová, Bc. Klára Zemanová, DiS., Mgr. Jana Fialová (Krajská knihovna Vysočiny), Eva Klučinová (Knihovna města Plzně)
Zahradník webu: webdesing studio Intuity webdesign a webmaster Bc. Michal Pazderský
Externí spolupracovníci:
GRAND BIBLIO je informačně-kontaktní měsíčník zaměřený na oblast knižní kultury v širokém rozsahu. Přináší zpravodajství z činnosti knihoven, informace o tvorbě knih, jejich produkci, prezentaci a prodeji. Obsahuje informace o aktuálním dění v těchto oblastech, statistiky, ale rovněž čtení pro nejširší veřejnost – rozhovory s populárními osobnostmi, původní reportáže o všem, co se týká knih, knižní novinky, novinky z oblasti multimédií, knížky jako předmět dramatizace, zhudebnění a zfilmování.
Knihovna Jiřího Mahena v Brně je největší veřejná městská knihovna na Moravě, druhá největší v ČR. Zřizuje ji od roku 1921 Statutární město Brno. Nabízí rozsáhlý výběr krásné literatury a naučné literatury, novin a časopisů, AV médií a hudebnin, přístup do sítě internetu a elektronickým databázím, služby nevidomým a slabozrakým čtenářům. Knihovní fond dosahuje 800 tisíc knihovních jednotek. Za rok přibývá do fondu 25 - 30 tisíc jednotek. KJM odebírá 250 titulů periodik ve více než 900 exemplářích. Za rok se v KJM zaregistruje na 40 tisíc čtenářů, kteří uskuteční více než 600 tisíc čtenářských návštěv a 2,4 milionu výpůjček. KJM pracuje systémem ústřední knihovny s 35 pobočkami rozmístěnými na území města.
Odborníci, kteří nominovali čtivé knihy do jednotlivých žánrů v kategorii "Nejčtivější napříč žánry".
září 2009: Zhodnocení prvního roku práce na projektu: Čte(Sy)Rád, ČTEnářův SYmpatický RÁDce - závěrečná zpráva; Čte(Sy)Rád, Čtenářův Sympatický Rádce - závěrečná prezentace
listopad 2008: Představení projektu na konferenci INFOKON (Inspirace, Inovace, Imaginace) 2008. ČTE_SY_RÁD: ČTEnářův SYmpatický RÁDce - příspěvek ve sborníku z konference
září 2008: První představy o projektu ČTE_SY_RÁD: ČTEnářův SYmpatický RÁDce
ČTENÁŘ měsíčník pro knihovny: Čte(Sy)Rád: ČTEnářův SYmpatický RÁDCE - Nová moderní možnost jak oslovit, zaujmout, pobavit, poučit, přilákat čtenáře?! (rok 2010, ročník 62, číslo 3)
Knihovnicko-informační zpravodaj „U NÁS“: Čte(Sy)Rád, ČTEnářův SYmpatický RÁDce aneb Proč "nezaměstnat" šikovného virtuálního pomocníka při výběru čtivých knížek (rok 2009, ročník 19, číslo 4)
DUHA: Čte(Sy)Rád: ČTEnářův SYmpatický RÁDce – virtuální knihovník k vašim službám (rok 2009, ročník 23, číslo 4)
Kult.cz: Čtěte rádi! (25. říjen 2009)
IKAROS: ČTEnářův SYmpatický RÁDce – nová online databáze na doporučování čtivých knih (7. září 2009)