Publikace představuje první ucelenou práci mapující na vysoké odborné úrovni a přitom srozumitelně i pro běžného čtenáře vývoj stavební a architektonické kultury Ostravy od jeho vzniku až po současnost.
Třetí největší město České republiky, které mělo ke konci roku 2008 podle údajů Českého statistického úřadu necelých 308.000 stálých obyvatel, se rozkládá na území o velikosti 214 km2 a nachází se v místech, kde se Moravská brána rozšiřuje a přechází do Ostravské pánve kolem řek Odry, Ostravice a jejich přítoků Opavy a Lučiny. Na západní straně zasahuje do Ostravy Vítkovská vrchovina až po Bobrovníky a Hlučínská pahorkatina, jejíž součástí je i kopec Landek. Na východní straně města se pánev zvedá do výše několika desítek metrů nad řeku Ostravici.
(...)
Na počátku historické éry ve 13. století se na Ostravsku stýkaly zájmy české a polské, jak o tom vypovídají první doložené dokumenty o zdejším působení benediktinského kláštera v Týnci u Krakova a energická lokační činnost olomouckého biskupství, zvláště za biskupa Bruna ze Schauenburka. V tomto století jsou doloženy počátky řady zdejších vsí i moravské Ostravy.
STRAKOŠ, Martin. Průvodce architekturou Ostravy. 1. vyd. Ostrava : Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště, 2009. 451 s. ISBN 978-80-85034-54-7.